Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to skrócona nazwa od wyrażenia waluty kryptograficzne. Jest to forma wirtualnych pieniędzy, stworzonych dla bezpieczeństwa użytkowników i w celu pozostania anonimowym podczas transakcji. Jest to swego rodzaju system księgowy, w którym każda osoba może mieć swoje konto w umownej, wirtualnej walucie. Za jego pomocą można dokonywać natychmiastowych, elektronicznych transakcji z praktycznie każdą osobą na świecie, która również posiada konto z kryptowalutami.
Najbardziej znamienitą cechą kryptowalut jest to, że nie mają one żadnego regulatora, na przykład banku centralnego, który decydowałby chociażby o puszczeniu w obieg większej ilości jednostek danej kryptowaluty, a tym samym o obniżeniu jej wartości. Jedyną osobą, która decyduje o tym, ile powstanie jednostek, jest sam twórca danej kryptowaluty i podejmuje on taką decyzję już na etapie projektowania jej. O wartości danej waluty decyduje zatem wolny rynek.
Transakcje kryptowalutami odbywają w pełni on-line i nie ma żadnych systemów pośredniczących w stylu systemów bankowych. Nie ma zatem ryzyka donosów do urzędu skarbowego, skąd mamy daną ilość waluty. Są to zatem w pełni „wolne” od wpływu jakiejkolwiek władzy pieniądze.
Jeżeli ktoś chce nabyć daną kryptowalutę, musi zacząć od założenia w jej systemie swojego portfela. Niezwykle zaawansowane techniki kryptograficzne dbają o to, aby nigdy nie została dwukrotnie wydana ta sama kryptowaluta oraz zabezpieczają ją przed kradzieżą oraz kopiowaniem.
Systemy kryptowalut opierają się na tak zwanej sieci peer-to-peer, której znakiem szczególnym jest fakt, że nie posiada jednostki centralnej, a całą sieć tworzą komputery użytkowników i to za ich pośrednictwem dokonywane są wszelkie transakcje i autoryzacje.
Obecnie istnieje kilkaset różnych kryptowalut, które zapewniają bezpieczne i w pełni anonimowe transakcje. Z tego też powodu często nazywane są „walutą wolności” – żaden urząd czy władza nie jest w stanie dowiedzieć się o naszych portfelach kryptowalut oraz co z nimi robimy!

Komentarze są wyłączone.